کار در ارتفاع

کار در ارتفاع

حتما در کار در ارتفاع برایتان پیش آمده است ؟

 

حتما برایتان پیش آمده است که راجب کار در ارتفاع فکر کنید یا اصلا فکر کنید که کار در ارتفاع چیست؟ و چه خطراتی متوجه کسانی است که در ارتفاع دارند یا اینکه در آن ارتفاع چه حسی دارد کار کردن ؟ دز این مطلب ما به بررسی نکات مهمی میپردازیم که هنگام کار در ارتفاع چه باید کرد ؟ و شامل چه مشاغلی می شود .

کار در ارتفاع چیست ؟

 

کار در ارتفاع جزئ مشاغل صنعتی است ،که در محیط های صنعتی با آن سر و کار داریم .

جالب است بدانید که در هر کشوری مشاغ صنعی جزئ نیرو ها و منابع انسانی مهم و ضروری هر محیط صنعتی ای محسوب میشوند و باید دانست این مشاغل خطراتی نیز به همراه دارند که به هر کسی توصیه نمیشود ،اما هر صنعت کاری ، در هر زمینه ای که کار آن در ارتفاع باشد تمامی این خطرات را به جان می خرد و با آن ها در ارتفاع کار میکند البته بهتر است بگوییم که با آن ها در ارتفاع زندگی می کند و با خطرات نیز خو گرفته است .

حتما دیده اید که صنعت کاران در کمال خونسردی و آرامش کامل در ارتفاع کار می کنند و بدون لحظه ای تردید تمامی تصمیمات را در لبه ی تیغ می گیرند آری این همان حس ترس از خطر است اما صنعت کاران عزیز تمامی این خطرات را دوست می دارند و با آن در ارتفاع برای رفاه ما کار میکنند .

حتما راجب خطرات کار در ارتفاع قبل از کار بدانبد؟

 

خطرات کار ها و فعالیت های صنعتی مختلف می توانند صورت و رخداد های متفاوتی نیز داشته باشند و اگر برنامه ریزی ها و عملکرد های کنترلی مناسبی در این زمنه ها صورت نگیرد خخطرات احتمالی می توانند خسارت های مالی و جانی جبران ناپذیری را ایجاد کنند ، البته لازم نیست که زیاد نگران این موضوع باشید چون سرپرست های هر صنعت کاری استراتژی های مناسب هر صنعت کاری و که هر کدام از آن ها برای فعالیت صنعتی متفاتی نیز هستند را برنامه ریزی میکند و بهترین رویکرد عملیاتی را برای به اتمام رساندن پروژه مورد نظر ارائه می کند ، پس خیالتون راحت باشه ، همراه ما باشید تا راجب بعضی از خطرات حتمالی صحبتی نیز داشته باشیم .

 

بررسی خطرات احتمالی کار در ارتفاع

 

خب اگر به خاطر داشته باشید گفتیم که سرپرست ها بهترین رویکرد ها را با برنامه ریزی های دقیق و منظم ایجاد میکنند ،در همین جهات داشت برنامه ریزی های دقیق و منظم برای پیش بینی و شناسایی محیط و خطرات احتمالی نقش بسیار مهمی در خطرات کار در ارتفاع خوهد داشت ، بهتر است بدانید که که این کار چه مقدار دقیق است ، بهتر است بگوییم کار در ارتفاع جزء مشاغلی است که به صورت روزانه و در ساعت مقرر در مکان های مختلف انجام میکیرد پس حال بهتر می فهمیم که داشتن برنامه ریزی ها و تمامی استراتژی ها چرا این مقدار مهم هستند ،

چراکه از خطرات احتمالی می توان به افتادن از ارتفاع ، تشدید فعالیت های بدنی ، نقص عضو ، ایست قلبی در ارتفاع ،و حتی ریزش برخی از منابع و مصالح ساختمانی نیز از این قرار میباشد که بسته به تمامی پرامتر ها مانند محیط های مختلف و کار های و فعالیت های صنعتی متفاوت ، با یکدیگر متفاوت هستند حتی ممکن است صنعت کاران با برق گرفتگی در هنگام کار با توربین ها نیز مواجه شوند یا حتی مواردی هم بوده است که برخورد صاعقه هم اتفاق افتاده ، پس با داشتن سرپرست برای برنامه ریزی همچینن خطراتی یک صنعت کار را تهدید نمیکند چرا که حتی سرپرست هواشناسی را هم کنترل می کند .

استاندارد های کار در ارتفاع که توسط وزارت کار تعیین شده اند

 

 بعد از پاسخ به سوال کار در ارتفاع چیست؟ و صحبت درمورد ايمني در کار در ارتفاع حال نوبت آن است که به سوال چگونگي کنترل استانداردهاي کار در ارتفاع پاسخ داده شود.

استانداردهای کار ارتفاع برای جلوگیری از تلفات ناشی از سقوط می‌باشد و کارکنان ملزم به رعایت قوانین سخت‌گیرانه هستند تا از بروز حادثه جلوگیری شود.

نکته: قبل از شروع به کار باید از افرادی استفاده کرد ترس از ارتفاع ندارند از نظر روحی روانی در سطح مناسبی باشند.

 

استانداردهایی که بايد رعايت شوند:

 • براي تمامي کارهايي که قرار است انجام شود برنامه ريزي مناسب وجود داشته باشد
 • صلاحيت و صحت کارگران قبل از انجام کار به طور کامل تاييد شده باشد
 • خطراتي که ممکن است در محل کار موجود باشد به دقت بررسي و آناليز شود
 • تجهيزات مناسب جهت ايجاد ايمني فراهم شود و حتما قبل از استفاده تست شود
 • آموزش هاي لازم و کافي جهت استفاده از تجهيزات تهيه شده به تيمي که قرار است در ارتفاع کار کند داده شود

 انواع تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع

حال که مي‌دانيم کار در ارتفاع چيست، بايد با تجهيزات آن نيز آشنا باشيم. تجهیزات مورداستفاده در ارتفاع برای جلوگیری از سقوط را می‌توان به تجهیزات حفاظت شخصی ppe  و تجهیزات حفاظت جمعی دسته بندي کرد. در صورت وجود خطر سقوط ، باید تجهیزات مناسب مانند داربست، سکوهای کار هوایی، تورهای ایمنی، بالابرها و غیره استفاده شود. و در صورت کافي نبودن موارد اقدامات جمعي باید از ppe استفاده شود.

تجهيزاتي که به منظور ايمني در کار در ارتفاع استفاده ميشوند عبارت هستند از:

 

 • نردبان
 • داربست
 • بالابر قیچی
 • بالابر هوایی
 • پوشش محافظ بدنه
 • پوشش محافظ دستی (دستکش چرمی یا لاستیکی)
 • کفش محافظ (چکمه یا کفش کار)
 • عینک محافظ و ماسک
 • تسمه‌های ایمنی تمام بدنه
 • تسمه‌های جذب‌کننده ضربه
 • دستگاه‌های لنگرگاه
 • کلاه ایمنی و …

موارد فوق ابزارهایی هستند که ایمنی کار در ارتفاع را فراهم می‌کنند، تا بهترین و ایمن ترین فضای کارین برای صنعت کاران فراهم شود بهترین خاطره شغلی را با علاقه و هیجان رقم بزنند.

 

بیایید با هم ایمنی را رعایت کنیم

 

کار در ارتفاع همچنان یکی از بزرگترین علل مرگ و میر و آسیب های عمده است. موارد شایع شامل سقوط از نردبان ها و از طریق سطوح شکننده است. ‘کار در ارتفاع’ به معنی کار در هر جایی است که اگر هیچ احتیاطی در محل وجود نداشت، یک فرد می توانست از راه دور مسئول ایجاد آسیب شخصی سقوط کند (به عنوان مثال سقوط از طریق سقف شکننده)

در این مقاله ابتدا به این سؤال اساسی پاسخ داده شده که کار در ارتفاع چیست سپس نکات مهم کار در ارتفاع را بررسی کردیم و دیدیم که خطرات زیادی در مقوله‌ی کار در ارتفاع وجود دارد و فقط دانستن این موضوع که کار در ارتفاع چیست به‌تنهایی کافی نیست و برای این که بتوانیم یک نتیجه‌ی موفقیت‌آمیز داشته باشیم باید خطرات کار در ارتفاع را بدانیم زیرا خطرات ناشی از این موضوع بسیار زیاد و جدی است، به همین دلیل و به‌منظور کاهش این خطرات باید با روش‌های لازم و اقدامات مؤثر ایمنی آشنا باشیم که مراحل آن در مقاله ذکر شد و روش‌های کنترل و بررسی این استانداردها نیز شرح داده شدند ، امیداواریم با خواندن این مطالب بهتر با کار در ارتفاع آشنا شده باشید و حتما ایمنی در کار را رعایت کنید .

در واقع اول ایمنی بعد کار در حالت کلی به صورت شخصی حتما ایمنی را رعایت کنید و به کسانی مانند ارائه دهندگان خدمات کفسابی در ارتفاع یا نماشویی در ارتفاع ،احترام بگذاریم . البته بهتر است بدانید که افراد و تکنسین های کفسابی و نماشویی ما کاملا حرفه ای هستند و شما می توانید کار را به آن ها بسپارید بدون آنکه ذره ای نگران باشید.

 

.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonکارشناسی و استعلام قیمت